Ana sayfa » Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru
Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı, kişilerin temel haklarının ve özgürlüklerinin ihlal edilmesi durumunda başvurulan yargı sistemidir. Kişilerin temel hakları, anayasa maddeleri ve Avrupa insan hakları sözleşmesiyle korunma altına alınmıştır.

Anayasa mahkemesine başvuru yapılabilmesi için, ihlal edildiği düşünülen haklar Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında, Avrupa insan hakları sözleşmesinde ve ek protokollerinde yer almalıdır. Anayasa mahkemesine kişisel başvuru hakkı, Anayasa mahkemesinin yargılama kanununun 45-51 maddeleri arasında yer almaktadır.

Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapılabileceği gibi, özel tüzel kişiler sadece tüzel kişiliğe ait olan hakların ihlal edilmesine bağlı olarak başvuru yapabilirler. Bahsi geçen özel hukuk tüzel kişileri; şirket, vakıf, dernek vb. olmaktadır. Kamu tüzel kişileriyse, Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapamazlar.

Esenyurt Avukat

Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkında daha fazla bilgi edinmek için Esenyurt avukat olarak görev yapan hukuk ofisimizle bağlantı kurabilirsiniz. Hukuk büromuzun faaliyet göstermiş olduğu hukuk alanlarından biri de, iş hukuku olmaktadır.

İş hukuku, işçi ve işveren arasında yaşanılması muhtemel olan tüm anlaşmazlıkların önlenmesi amaçlı oluşturulmuş kanun maddelerinden oluşur. Kanun maddeleri gerekliliğince hem işçinin hem de işverenin belli başlı hakları vardır. Taraflardan birinin haklarını diğer tarafın kötüye kullanması ve mağduriyet yaşanmasına sebep olmasında sonra, hukuki olarak belirlenen süreç başlatılabilir.

İş hukuku avukatları sadece işçiyi savunmaz, gerekli olan koşullarda işverenin de haklarını korumakla yükümlüdür. Çünkü kanunlar hem işçiye hem de işverene temel haklar vermiştir.

Esenyurt İş Davası Avukatı

Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yazı içeriğimize devam ederken, iş hukuku kapsamında işçi ve işverenin haklarından bahsedeceğiz.

İşçi ya da işveren fark etmeksizin mağduriyet yaşadığını düşünen taraf, dava açma hakkını kullanmadan önce mutlaka avukat yorumu almalıdır. Tarafın avukatla yapacağı danışmanlık görüşmesinde öncelikle, dava açılmadan önce arabulucuya başvuru yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Çünkü iş hukuku kanunlarına göre belli başlı konularda dava açılmadan önce arabulucuya başvuru yapılması zorunlu olmuştur.

Arabulucu hakkında karar verildikten sonra, mağduriyet yaşadığını ifade eden tarafa, avukat süreç hakkında bilgi verir. Yapılan bilgilendirme ve değerlendirme sonrasında, davanızı avukat eşliğinde ilerletmeye karar verirseniz vekâletname çıkartmanız gerekir. Noter aracılığıyla çıkartılan vekâletname sonrasında avukatınız, vekil avukat olarak dosyaya atanmış olur ve sizin adınıza süreci başlatabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir