Ana sayfa » Uyuşturucu Kullanmanın Suçu Nedir?
Uyuşturucu Kullanmanın Suçu Nedir

Uyuşturucu Kullanmanın Suçu Nedir?

Uyuşturucu kullanmanın suçu nedir? Türk ceza hukuku kanunlarına göre uyuşturucu ve uyuşturucu maddenin üretimi, kullanımı, satışı vb. etkenleri cezai uygulamalara tabii tutulmaktadır. Türk ceza kanunu madde 191 içeriğinde uyuşturucuya yer verilmiştir. Kanun maddesi içeriğine göre suçun kapsamı iki şekilde açıklanmıştır. Bunlar;

  • Uyuşturucu madde kullanma
  • Kullanma niyetiyle uyuşturucu veya uyuşturucu madde bulundurma, satın alma ya da kabul etme

Türk ceza kanunlarına göre uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanma; kişinin ağız, burun, deri altı, damar yolu vb. tekniklerle vücuduna bu maddeleri alması şeklinde tabir edilmektedir. Uyuşturucu veya uyarıcı madde bulundurma; kişinin kendisine ait olan veya başkasına ait olan bu maddeyi herhangi amaçla kullanmak maksadıyla fiili veya hukuki egemenliğinde bulundurmasıdır.

Uyuşturucu Cezası Adli Para

Uyuşturucu kullanmanın suçu nedir konumuza devam ederken, suça dair olan cezalarda adli para cezasının var olup olmadığını açıklayacağız.

Adli para cezaları, yapılan suçun niteliğine ve diğer özelliklerine göre tek başına uygulanabileceği gibi bazı durumlarda ek olarak başka cezalarla birlikte de uygulanabilmektedir. Uyuşturucu madde kullanımının cezası, cezanın miktarı açısından genel olarak adli para cezasına çevrilmeyen suçlar arasındadır.

Uyuşturucu madde kullanmanın cezaları arasında yer alan diğer iki faktör de, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ve cezanın ertelenmesi kararıdır. Fakat her durumda cezanın belirlenmesi için suçun şekli, niteliği ve diğer özellikleri mahkeme tarafından detaylı şekilde incelenir.

Uyuşturucu İçmenin Cezası

Uyuşturucu kullanmanın suçu nedir sorusu incelenirken pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Uyuşturucu maddelerin alınması, kullanılması ve bulundurulması gibi suçların ortalama hapis cezası 2 ile 5 yıl arasında olmaktadır. Suçun nitelikli olan durumlarında ise bahsedilen sürelerde artış meydana gelir. Aşağıda belirteceğimiz mekânlar ve bu mekânların yakın çevresinde suçun işlenmesiyle birlikte nitelikli hal meydana gelir. Bu durumda da suçun cezası artar. Bahsi geçen mekânlar;

  • Hastane
  • Okul
  • İbadethane
  • Yurt
  • Kışla

Bahsi geçen yerlerin 200 metrelik yakınlarında suçun işlenmesiyle, suçun cezasında artış meydana gelir. Belirtilen alanlarda veya çevresinde suçun işlenmesiyle verilen cezalar, 3 ile 7,5 yıl hapis cezası aralığındadır. Suçun nitelikli halde işlenmesiyle, ceza oranında yarım kat artış meydana gelir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir