Ana sayfa » TCK Kapsamında Dolandırıcılık Suçu ve Cezası
TCK Kapsamında Dolandırıcılık Suçu ve Cezası

TCK Kapsamında Dolandırıcılık Suçu ve Cezası

TCK kapsamında dolandırıcılık suçu ve cezası, TCK madde 157-158 arasında yer almaktadır. Dolandırıcılık suçunu iki şekilde incelemek gerekir. Bahsedeceğimiz iki şekilde de, suçun ceza oranı farklılığa uğramaktadır.

Basit dolandırıcılık suçu: Failin gerçek dışı hileli davranışlar sergileyerek bir kişiyi mağdur etmesi durumunda bu şekilden bahsedebiliriz. Ayrıca mağdurun ya da başkasının zararını oluşturacak şekilde failin kendisine veya başkasına yarar sağlaması durumu da, basit dolandırıcılık suçunu oluşturur.

Nitelikli dolandırıcılık suçu: Suçun belirli etkenler dâhilinde işlenmesi halidir. Sosyal seviye, din, meslek avantajı, kamu kurumları avantajı, teknolojik aletlerin faydası gibi etkenlerle suçun işlenmesi durumunda suçun nitelikli hali oluşmuş olur.

Dolandırıcılık TCK 158

TCK kapsamında dolandırıcılık suçu ve cezası madde 158 içeriğinde, dolandırıcılık suçunun nitelikli halinden bahsedilmektedir. Madde içeriğine göre suçun;

 • Dini inancın istismar edilmesi durumunda
 • Kişinin bulunduğu tehlikeli durum veya zor şarttan faydalanılmasıyla
 • Kişinin algılama yeteneğinden faydalanılarak
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf ya da dernek tüzel kişiliklerin aracılığından faydalanılması
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının zararını oluşturacak şekilde yapılması
 • Bilişim sistem içeriklerinin araç olarak kullanılmasıyla
 • Yayın ve basın araçlarının sağlamış olduğu avantajlardan faydalanılarak
 • Tacir ya da şirket yöneticisi olan veya şirket adına yetkisi olan kişilerin ticari faaliyetleri eşliğinde, kooperatif yöneticilerinin kooperatif faaliyeti kapsamında
 • Serbest meslek sahibi kişilerin, mesleklerinden dolayı güveni kötüye kullanmasıyla işlenen dolandırıcılık suçları, suçun nitelikli hallerinden bazıları olmaktadır.

Dolandırıcılık Suçunun Nitelikli Halleri

TCK kapsamında dolandırıcılık suçu ve cezası, konumuza devam ederken suçun nitelikli hallerini belirtmeye devam edeceğiz. Diğer nitelikli haller şu şekildedir;

 • Banka ya da diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken kredinin açılmasını sağlamak amacıyla suçun işlenmesi
 • Sigorta bedelini almak amacıyla suçun işlenmesi
 • Kişinin kendini kamu çalışanı, banka-sigorta veya kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması ya da bahsi geçen kurum ve kuruluşlarla ilişkisi olduğunu açıklamasıyla işlenmesi halinde
  Suçun üç ya da daha fazla kişiyle işlenmesi
 • Suçun terör örgütü bağlantılı olarak işlenmesi

Yazı içeriğimizin iki alanında da bahsettiğimiz suçun nitelikli halleri, cezanın belirlenmesinde önemli bir yere sahip olmaktadır. TCK kapsamında göre, suçun nitelikli hallerinden bir tanesinin yapılmasıyla birlikte suçun cezasında artış meydana gelmektedir.

Dolandırıcılık suçunun basit halinin işlenmesinde, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezası uygulanır. Suçun nitelikli hallerinde ise, 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmedilir. Suçun konusu ve işlenme kapsamına göre cezalar değişiklik gösterir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir