Ana sayfa » Miras Ne Zaman Reddedilir
Miras Ne Zaman Reddedilir

Miras Ne Zaman Reddedilir

Miras ne zaman reddedilir? Esenyurt avukat tarafından hazırlanan makale içeriğinde bu sorunun yanıtını bulabileceğiniz gibi mirasın reddedilmesine dair farklı bilgilere de erişebilirsiniz. Mirasçılar iki gruba ayrılırlar. Bunar yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılardır. Yasal mirasçılar kanunen mirasçı olan kişilerdir yani miras bırakanın yakın kan bağı olan kişi veya kişilerdir. Atanmış mirasçılar ise, miras bırakanın yapmış olduğu resmi işlemler sonrasında mirasa dâhil edilen kişi veya kişilerdir.

Atanmış mirasçı veya yasal mirasçı fark etmeksizin tüm mirasçıların mirası reddetme hakları vardır. Fakat bunun için öncelikle resmi işlemler yapılmalıdır. Ayrıca yapılan tüm işlemler kanunen belirlenen zamanaşımı süresi içerisinde yapılmalıdır. Mirasın reddedilmesi için miras bırakanın ölüm tarihinden itibaren başlayarak 3 aylık süre içerisinde dava açma hakkı kullanılmalıdır. Aksi olan durumlarda miras kabul edilmiş sayılır.

Mirasçının Borcundan Dolayı Reddi Miras

Miras ne zaman reddedilir sorusunun yanıtından sonra, borçlu olan mirasçının mirası reddetmesinden bahsedeceğiz. Mirasçı terekenin borca batık olmasından dolayı mirası reddedebileceği gibi kendi borçlarından dolayı da mirası reddedebilir. Fakat bu durumda yaşanılacak hak kayıpları olabileceği gibi alacaklı konumunda olan kişilerinde yasal hakları vardır.

Sıklıkla görülen bir durumda mirasçının borçlarından dolayı mirası reddetmesidir. Mirasçı bu şekilde miras payını reddederse, kanunun miras payı diğer mirasçılara geçer. Mirası reddeden kişinin çocuğu varsa miras hakkı ona geçer. Fakat yoksa miras hakkı diğer mirasçılar arasında paylaştırılır. Bu durumda da hak kaybı yaşanılmasıyla karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca mirasçı borçlarından dolayı miras hakkını reddederse, mirasçının alacaklıları konuya bağlı olarak dava açma haklarını kullanabilirler.

Reddi Miras Süresi

Miras ne zaman reddedilir sorusunun yanıtının farklı açılardan incelenmesini yazımızın bu alanında yapacağız. TMK kanunlarına göre reddi miras için yasal süre 3 ay olmaktadır. Fakat 3 aylık süre bazı koşullarda değişkenlik gösterebilir. Bunlar;

  • Yasal mirasçılar için süre, murisin ölümünü öğrendiği tarihten itibaren başlamaktadır. Mirasçılık sıfatı daha sonra öğrenildiyse süre ölümün öğrenildiği tarihten başlar
  • Atanmış mirasçılar için süre; murisin tasarruf hakkının kendilerine resmen bildirildiği tarihten itibaren başlar
  • Koruma önlemi olarak terekenin yazılması halinde; mirasın ret süresi yazım işlerinin bittiği sulh hâkimi tarafından atanmış ya da yasal mirasçılara bildirim tarihinden itibaren başlamaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir