Ana sayfa » Vasiyetname Nedir
Vasiyetname Nedir

Vasiyetname Nedir

Vasiyetname nedir sorusunun yanıtını ve vasiyetnameye dair diğer bilgilere, Beylikdüzü avukat tarafından düzenlenen yazı içeriklerinden ulaşabilirsiniz. Miras hukuku, kişilerin malları üzerinde bazı hak ve yetkilerinin olduğunu açıklamaktadır. Ölüme bağlı tasarruflar kapsamında yapılan işlemler, hak ve yetki dâhilindedir. Ölüme bağlı tasarrufları 2 temel başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar; vasiyetname ve miras sözleşmeleri olmaktadır.

TMK madde 514 içeriğine göre “Miras bırakan, tasarruf özgürlüğünün sınırları dâhilinde, mal varlığının tamamında ya da belirli bir kısmında vasiyetname veya miras sözleşmesi ile tasarruf hakkını kullanabilir. Miras bırakanın tasarruf etmediği kısım ise yasal mirasçılarına kalır”. Vasiyetname koşulları uygun yapıldığı sürece, geçerli olmaktadır. Fakat geçerlilik kurallarına uygun yapılmazsa vasiyetname tamamen geçersiz olur.

Vasiyetname Nasıl Düzenlenir

Vasiyetname nedir sorusundan sonra, bu evrak düzenlemesinin nasıl yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Vasiyetname 3 şekilde yapılabilir ve her düzenlemede farklı şartlar vardır.

Resmi vasiyetname: Bu vasiyetnamenin düzenlenebilmesi için; miras bırakanın akıl sağlığı yerinde olmalı, baskı altında olmamalı, okuma ve yazma bilinirliği olmalı, resmi memur ve şahit eşliğinde yapılmalıdır.

El Yazılı Vasiyetname: El yazılı vasiyetnamenin tamamı, miras bırakan tarafından yazılmalıdır. Miras paylaşımının yanı sıra, vasiyetname yapılan tarih ve imza da miras bırakan tarafından düzenlenmelidir. Vasiyetname düzenlendikten sonra, açık ya da kapalı şekilde memura, kuruma veya herhangi birine teslim edilebilir.

Sözlü vasiyetname: Olağan üstü bir oluşumun varlığından söz edilebildiğinde veya diğer vasiyetname türlerinin yapılmasına imkân olmayan durumlarda, sözlü vasiyetname yapılabilir.

Vasiyetnameyle Yapılan İşlemler

Vasiyetname nedir kapsamında bilgi vermeye devam ederken, vasiyetnameyle yapılabilecek işlemlerden bahsedeceğiz. Bunlar;

 • Mirasçı ataması yapılabilir
 • Belirli mal varlığı istenilen kişiye bırakılabilir
 • Tasarruf hakkı kullanılabilir
 • Vakıf kurulabilir
 • Mirasın paylaşılmasına göre belirli kurallar koyulabilir
 • Evlilik dışında dünyaya gelen çocuk, mirasa dahil edilebilir
 • Yedek mirasçı veya art mirasçı ataması yapılabilir
 • Belirli mallar ya da mirasçılar için mükellefiyet ve şartlar oluşturulabilir

Vasiyetnameyle yapılamayacak bazı işlemlerde olmaktadır. Bunları belirtmek gerekirse;

 • Yasal mirasçı sıfatında olan mirasçıların saklı payları ihlal edilemez
 • Hukuka ve ahlak kurallarına aykırı şekilde vasiyetname düzenlemesi yapılamaz
 • Mirastan mahrum etme işlemi yapılamaz

Vasiyetname düzenlemesi yapılırken, kanunen belirlenen tüm işlemlerin eksiksiz ve doğru şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda vasiyetname geçerliliğini yitirir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir