Ana sayfa » Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu, TCK madde 245 içeriğinde açıklanmıştır. Bu maddede yola çıkarak belirtebiliriz ki; bahsedilen suç temelde üç şekilde işlenebilir. Bunlar;

  • Başka kişiye ait olan kartı ele geçirmek, elinde bulundurmak etkeniyle sahibinin kabulü dışında bu kartı kullanmak veya karttan faydalanmak (Türk ceza kanunu madde 245/1)
  • Başkasına aitmiş gibi gösterilerek sahte bilgilerle, banka kartı ya da kredi kartı düzenlemesi yapılması. Bu olanakta yapılan sahte kartı satmak, devretmek ya da bu kartı satın almak (Türk ceza kanunu 245/2)
  • Sahte olduğu bilinen banka kart ya da kredi kartını kullanarak fayda sağlamak (Türk ceza kanunu 245/3)

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu Cezası

Banka ya da kredi kartlarının kötü amaçlı şekilde kullanılması kanunen suç teşkil etmektedir. TCK madde 245 içeriğine göre suçun cezasını iki ana başlık altında incelememiz gerekir. Bunlar;

Suçun temel halinin cezası: Başkasına ait olan kartların, kart sahibinin onayı olmadan kullanılması veya yarar sağlanması durumunda suç işlenmiş olur. Bu suçun cezası 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası şeklindedir. Kartların sahte şekilde üretilmesi, devredilmesi, satılması vb. durumlarda ise suçun cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezasıdır. Sahte kart kullanarak kendisine ya da başkasına yarar sağlama suçunun cezası, 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır.

Suçun nitelikli halinin cezası: Suçun nitelikli halleriyle ilgili kesin madde uygulaması yoktur. Buna mahkeme karar vermektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu Mahkemesi

Türk hukuk sistemine göre mağduriyet yaşayan kişinin dava açma hakkı vardır. Fakat dava açılmadan önce bilinmesi gereken temel konulardan biri de, açılacak davayla ilgili olan mahkemelerdir. Her davanın açılması için görevli ve yetkili mahkeme vardır. Kanun koyucu tarafından belirlenen mahkemeler doğru şekilde bilinmezse ve bu doğrultuda mahkeme açılmazsa, dava reddedilir.

Türk ceza kanunu madde 245 içeriğinde göre, kredi kartı dolandırıcılığı suçunda görevli mahkeme asliye ceza mahkemesidir. Yetkili olan savcılık ya da mahkeme ise, haksız menfaatin yaşandığı bölge olabilir. Ayrıca mağdurun yerleşim yerinin olduğu savcılık ya da mahkemede yetkili mahkeme olmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir