Ana sayfa » Anlaşmalı Boşanma Davası Açma
Anlaşmalı Boşanma Davası Açma

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma

Anlaşmalı boşanma davası açma işlemleri nasıl yapılır? Türk medeni hukuku kanunlarına göre, kişi kendisi boşanma davası açabileceği gibi avukatı da davanın açılmasını sağlayabilir. Hak kaybı yaşamadan boşanma davasının sonuçlanmasını istiyorsanız, Büyükçekmece avukat ile iletişime geçebilirsiniz. Avukat ile davanın ilerlemesi için anlaşma sağlarsanız, Noterden vekâletname çıkartarak avukatınızın dosyanıza atamasının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Dava süreci avukat eşliğinde ilerletilirse, tüm resmi ve diğer işlemler avukat yükümlülüğünde ilerletilir. Fakat süreci avukatsız ilerletecekseniz, tüm sorumluluk size ait olacaktır. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için protokol ve dilekçe hazırlığı yapılmalıdır. Sonrasında bu iki evrak anlaşmalı boşanma davası için geçerli olan, görevli ve yetkili mahkemeye iletilir.

Anlaşmalı boşanma davası açma için görevli mahkeme, aile mahkemesidir. Aile mahkemesinin kurulmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemesi görevli mahkemedir. Yetkili mahkeme ise taraflardan birinin bulunduğu yer mahkemesi veya tarafların son 6 ay ikamet ettikleri yer mahkemesidir.

Boşanma Davası Açma

Boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası şeklinde açılabilir. Çekişmeli boşanma davası açılırken gerekli olan şartlar, anlaşmalı boşanma davasına göre farklılıklar gösterir. Çekişmeli davanın açılması için tek kural, kanunen belirlenen boşanma sebeplerinden en az bir tanesinin evlilik birliği içerisinde yaşanmış olmasıdır. Tek kural diye açıkladık ama bu kurala bağlı olarak bilinmelidir ki; belirtilen boşanma sebebi kesinlikle dava öncesinde veya sonrasında affedilmemiş olmalı ve dava sebebi zamanaşımına uğramamış olmalıdır.

Kanunen belirlenen sebep veya sebepler yaşandıktan sonra, ortak hayatın çekilmezliğine kanaat getire taraf davanın açılmasını talep edebilir. Çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için, konuya uygun şekilde dilekçe düzenlemesi yapılmalıdır. Düzenlenen dilekçe görevli ve yetkili mahkemeye teslim edilir, gerekli harç ödemeleri yapılır sonrasında da dava sürecinin başlatılması talep edilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Sonuçları

Anlaşmalı boşanma davası açma talebinde bulunan tarafların, iş bu davanın bazı sonuçları olduğunu da bilmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma davasının hem maddi hem de manevi olan bazı sonuçları vardır. Bu sonuçlar taraflarca ortak karar alınarak belirlenmelidir. Anlaşmalı boşanma davasının sonuçlarına örnek verecek olursak;

  • Müşterek çocuğun velayet hakkı
  • Müşterek çocukla kişisel ilişki kurulma zamanı
  • Nafaka ödemesi
  • Tazminat ödemesi
  • Ev eşyalarının paylaşılması
  • Mal paylaşımı
  • Tarafların diğer talepleri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir