Ana sayfa » Sosyal Şiddetle Evlilik Birliğinin Sarsılması
Sosyal Şiddetle Evlilik Birliğinin Sarsılması

Sosyal Şiddetle Evlilik Birliğinin Sarsılması

Sosyal şiddetle evlilik birliğinin sarsılması, boşanma sebepleri arasında yer alır mı? Türk medeni kanunu madde 161/1 içeriğine göre; Evlilik birliği içerisinde ortak hayatı devam ettirmeleri beklenmeyecek derecede temelinden sarsılan eşler veya tek taraflı olarak bir eş boşanma davası açabilir.

Şiddet, boşanma davası için geçerli bir sebep olmaktadır. Şiddet kapsamı birden fazla kapsamı içerisinde barındırır. Bunlar; fiziksel şiddet, sosyal şiddet, maddi şiddet, cinsel şiddet ve görsel şiddet olmaktadır.

Evlilik birliği içerisinde eşin sosyal hayatına yönelik yapılan baskı, zorla yaptırım, korkutma, dayatma gibi davranışlar sosyal şiddet kapsamını oluşturur. Bahsedilen davranışlar, ortak hayatın çekilmezlik unsurunu oluşturuyorsa bu davranışa maruz kalan tarafın boşanma davası açma hakkı vardır.

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması

Sosyal şiddetle evlilik birliğinin sarsılması kapsamında, birden çok neden vardır. Bu duruma birkaç örnek verecek olursak;

 • Giyim konusunda sosyal şiddet
 • Yeme içme konusunda sosyal şiddet
 • Alışkanlıklar konusunda sosyal şiddet
 • Gelenekler konusunda sosyal şiddet
 • Çocuklara yönelik gelenekler konusunda sosyal şiddet
 • Din konusunda sosyal şiddet
 • Yasa dışı dini faaliyetler yapılması
 • Hukuki düzene aykırı dini faaliyetlerde bulunma
 • Kendi inancına uygun davranılması için baskı kurulması
 • Güven konusunda sosyal şiddet
 • Diğer konularda sosyal şiddet

Sosyal şiddetin kapsamı oldukça geniştir. Eşe yönelik olarak yapılan bu tarz baskı içeren davranışların tamamı sosyal şiddet kapsamını oluşturur.

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeniyle Boşanma

Sosyal şiddetle evlilik birliğinin sarsılması konumuza devam ederken, evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamından bahsedeceğiz. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamı, genel boşanma sebeplerinin bir kısmını oluşturmaktadır. Bu kapsamda yer alan sebeplerle açılan boşanma davası, kanunen geçerli olan boşanma sebeplerinden olmaktadır.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamı çok geniştir. Kapsam içeriğini kısa şekilde açıklayacak olursak; ortak hayatın çekilmezliğini meydana getiren tüm davranışlar, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan sebeplerdendir.

Evlilik birliğini temelinden sarsan kapsama örnek verecek olursak; eşe hakaret edilmesi, eşin ailesiyle görüştürülmemesi, çocuklara kötü davranılması, aile sırlarını açıklamak, başkasını sevdiğini söylemek, hasta eşe bakmamak. Ayrıca eşe iftira atmak, kumar vb. oyunlar oynamak, aşırı alkol veya uyuşturucu kullanmak, ev eşyalarına zarar vermek, aşırı borçlanmak, cinsel ilişki kurmamak, normal olmayan cinsel taleplerde bulunmak vb. diğer davranışlarda kapsam içeriğinde yer alır. Beylikdüzü Avukat ile görüşüp konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir