Ana sayfa » Ortak Velayet
Ortak Velayet

Ortak Velayet

Ortak velayet nedir ve koşulları nelerdir? Beylikdüzü avukat hukuk bürosu, bu yazı içeriğinde ortak velayete dair olan bilgileri sunacaktır. Evlilik birliği içerisinde dünyaya gelen çocuğun velayet hakkı, anne ve babaya aittir. Evliliğin sonlandırılması için açılan boşanma davasıyla birlikte velayet hakkında da bazı değişiklikler meydana gelir.

Boşanma davasında velayet hakkı tek tarafa ait olursa, velayet hakkı almayan tarafla çocuğun vakit geçirmesi için, kişisel ilişki süresi belirlenir. Ayrıca velayet hakkı almayan taraf, çocuğun ihtiyaçları ve gelir düzey göz önünde bulundurularak çocuğa nafaka ödemesi yapar.

Boşanma davasının sonrasında; müşterek çocuğun tüm çıkarlarının anne ve baba tarafından korunma altına alınması, çocuğa dair kararların ebeveynlerin ortak kararı şeklinde uygulanması, çocuğun giderlerinin ebeveynlerin ortak katkısıyla yapılması durumunda ortak velayetin varlığından söz edebiliriz.

Ortak Velayet Nedir

Ortak velayetin kapsamında, çocuk sadece bir taraf ile birlikte yaşar ve diğer tarafla da kişisel ilişki kurması sağlanır. Bu şekilde yapılan uygulama çocuğun düzeni açısından önemlidir. Aksi olan durumlarda çocuğun yaşam yeri belli olmaz ve buna bağlı olarak tam bir düzeni olamaz. Özellikle eğitim hayatları ve güncel hayatlarının sağlıklı ilerlemesi için bu şekilde uygulaması yapılması gereklidir.

Ortak velayetin uygulanmasıyla birlikte, çocuk hem anneyle hem de babayla yakın bir ilişki içerisinde olabilir. Burada önemli olan unsur ebeveynlerin konular hakkında anlaşma sağlaması ve boşanma sonrasında ortak velayetin yükümlülüklerini birlikte ilerletebilmeleridir.

Ortak Velayetin Dezavantajları

Ortak velayet hakkının olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de vardır. Olumsuz yönlerinden bahsedecek olursak;

  • Çocuğun özel yaşamındaki değerler ve dengeler bozulabilir
  • Acil karar verilmesi gereken durumlarda (okul, hastane vb.) ebeveynler ortak karar veremeyebilir ve bu durumda çocuk etkilenir
  • Ebeveynler arasında yaşanması muhtemel olan karmaşa nedeniyle ortak kararların verilmesi zorlaşır ve bu durumda çocuğun güncel hayatında olması gereken ilerlemeler zorlaşır veya vaktinde olamaz
  • Psikolojik olarak çocukta anne ve babasının yeniden birleşeceği ümidi oluşabilir
  • Ebeveynler arasında yaşanan güç çatışmaları çocuğa yansıtılabilir

Yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurlar anne ve babadan kontrollü şekilde ilerletilirse, çocuğun hayatında çok daha olumlu ilerlemeler yaşaması sağlanabilir. Ortak velayetin yapılabilmesi için, tarafların buna onay vermesi ve mahkemede bunu beyan etmeleri gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir