Ana sayfa » Koşullu Salıverilme
Koşullu Salıverilme

Koşullu Salıverilme

Koşullu salıverilme; hakkında hapis cezası verilen hükümlünün, kanunda belirlenen kısmını cezaevinde iyi halli olarak geçirmesi şartı ile hapis cezasının geri kalan kısmını ceza evinin dışında gerçekleştirmesidir. Beylikdüzü avukat olarak koşullu salıverilmenin şartlarını belirteceğiz. Bunlar;

  • Hükümlü kişinin hükmedilen hapis cezasının belirli bir kısmını cezaevinde infaz etmelidir
  • Hükümlü kişinin cezaevinde iyi halli tutumlar içerisinde olmalıdır. İyi hal durumları hükümlünün cezaevinde bulunan kurallara uyum sağlaması, disiplin suçu işlememesi, çalışma ve eğitim faaliyetlerine katılması vb. durumlardır
  • Mahkemenin hükümlü hakkında koşullu salıverilmesine karar vermesi gerekir. Mahkeme, hükümlü kişinin salıverilmesine karar verirken; suçun niteliği, işleniş şekli, mağdurun durumu, hükümlü kişinin kişilik özellikleri, sosyal ilişkileri vb. durumlar göz önünde bulundurulur.

Koşullu Salıverilme Süreci

Sürecin başlatılabilmesi için ilk olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruyu hükümlü veya yetkili avukat yapabilir. Başvuru yapıldıktan sonra, ilgili infaz kurumu durum değerlendirmesi yapar ve dosyayı incelemeye alır. Uzman kişiler risk değerlendirmesi yapar ve tüm detayların incelenmesinden sonra talebe dair karar verilir.

Hükümlü hakkında salıverilme kararı verilirse, öncelikle şart belirlemesi yapılır. Şart belirlemesi, hükümlünün ceza evi dışında yapması mecburi olarak belirlenen unsurlardan oluşmaktadır. Şartlara örnek verecek olursak; bir süre belirli alan dışına çıkış yasağı, belirli bir işte görev alma zorunluluğu vb. durumları belirtebiliriz.

Koşullu salıverilmenin sürecindeki amaç, toplum ve hükümlünün tüm çıkarlarını dengede tutmaktır. Öncelikle toplum huzurunun bozulmaması koşulu hakkında değerlendirme yapılır ve sonrasında da hükümlünün yeniden topluma kazandırılması hakkında değerlendirme yapılır.

Koşullu Salıverilmenin Başvurusu

Koşullu salıverilme başvurusu yapılmadan işlemler başlatılamaz. Peki, bu başvuru nasıl yapılır? İlk olarak başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Form, ilgili infaz kurumu ya da cezaevinde bulunur.

Başvuru formuyla birlikte, bazı belgelerinde toplanması gerekir. Bu belgeler; hükümlünün cezaevinde olumlu davranışlar sergilediğini kanıtlayan düzenlemelerdir. Toplanan bu belgeler ve başvuru formu, ilgili infaz kurumuna veya cezaevi yönetimine sunulmalıdır. Yapılan tüm bu işlemlerin sonrasında değerlendirme yapılır ve karar verilir.

Koşullu salıverilmesi hakkında olumlu karar verilen hükümlü, cezaevinden çıkmaya hak kazanır. Fakat belirlenen şartlara ve kurallara uyum sağlamazsa karar iptal edilir ve hükümlü cezaevine geri iade edilir. Hükümlü verilen kararın haksız şekilde verildiğini ispat edebilecekse, verilen karara itiraz hakkını da kullanabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir