Ana sayfa » İddet Süresi Nedir
İddet Süresi Nedir

İddet Süresi Nedir

İddet süresi nedir sorusunun yanıtını, 4721 sayılı Türk medeni kanunu madde 132 içeriğinde göre verebiliriz. Madde 132 “Evlilik sona ermişse, kadın evliliğin sona ermesinden itibaren başlayarak üç yüz gün dolmadan evlenemez. Doğurmakla süre biter. Kadının önceki evliliğinden hamile olmadığının anlaşılması ya da evliliği sona ermiş olan eşlerin yeniden birbiriyle evlenme istekleri halinde mahkeme sürenin sonlanmasına karar verir”.

İddet kelimesinin anlamı, beklemek olmaktadır. Kanunen de belli başlı karışıklıkların meydana gelmemesi için bu sürenin beklenmesi zorunludur. Hukuk maddesinden de anlaşılacağı üzere, boşanmış olan kadın üç yüz günlük süresi dolmadan yeniden evlilik yapamaz. Süre dolmadan resmi evliliğin yapılabilmesi için kanunen yapılması gereken işlemler olmaktadır. İşlemler sonrasında yeniden evlilik yapılabilir.

İddet Ne Demek

İddet süresi nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, konuya dair bilgiler vermeye devam edeceğiz. İddet süresi dolmadan önce, yeniden evlenmek isteyen kadının “iddet süresinin kaldırılması davası” açması gerekir.

Dava kısa sürede sonuçlanmaktadır. Davanın açılmasındaki en temel amaç, kadının hamileliğinin var olmamasının ispat edilmesidir. Dava içeriğinde kadın, mahkemenin belirlemiş olduğu hastaneye giderek gerekli testleri yaptırır ve hamileliğin olmadığı ispat edilmiş olur. Bunun sonrasında da mahkeme sonuçlanır ve kadın iddet süresinin bitmesini beklemeden yeniden evlenebilir.

Kadının hamile olmadığının kanıtlanması, nüfus kayıt işlemlerinde yanlışlık olmasının engellenmesi açısından önemlidir. Çünkü kadın, bahsedilen iddet süresi içerisinde doğum yaparsa, dünyaya gelen çocuk boşanılan kocanın nüfusuna kaydedilir.

İddet Süresinin Kaldırılması Davası

İddet süresi nedir sorusunun içeriğinde yer alan bir konuda, dava sürecinin işleyişi olmaktadır. Esenyurt avukat olarak konuya dair birkaç madde belirtecek olursak;

  • İddet süresinin kaldırılmasında görevli olan mahkeme, aile mahkemesidir. Aile mahkemesinin kurulmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemeleri görevlidir. Yetkili mahkeme, kadının yerleşim yeri olan mahkemedir.
  • Boşanmış olan eşler, 300 günlük süre dolmadan yeniden evlenmek isteyebilir. Bu durumda mahkemenin takdir yetkisi yoktur. Dolayısı ile mahkeme talep bulunulması durumunda söz konusu süreyi kaldırmak zorundadır
  • Kadın, yasal süre içerisinde evlenmek isterse bu davayı açmak zorundadır. Dava içerisinde kadının hamile olmadığı kanıtlandığı zaman, süreç sona erer ve kadın iddet süresinin dolmasını beklemeksizin yeniden evlenebilir
  • Türkiye’de bulunan yabancı kadınlar, kendi devletlerinde yer alan kanun maddelerine göre hüküm uygulamasından faydalanabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir