Ana sayfa » Boşanma Davası Açma Süresi
Boşanma Davası Açma Süresi

Boşanma Davası Açma Süresi

Boşanma davası açma süresi ne kadardır? Büyükçekmece avukat tarafından hazırlanan yazı içeriğimizde, boşanma davası süreçleri ve bu süreçlere göre belirlenen önemli sürelerden bahsedeceğiz.
Boşanma davası çeşitlerinden olan anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için, kanunen belirlenen süre olmaktadır, bu süre 1 yıldır. Kanunen belirlenen 1 yıllık süre evlilik birliği içerisinde geçirilmeden, anlaşmalı boşanma davası açılamaz.

Çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için, belirlenen bir evlilik süresi olmamaktadır. Bu davanın açılışında, boşanma sebebi veya boşanma sebepleri önem taşımaktadır. Fakat boşanma sebeplerinin zamanaşımı süresine tabii tutulduğunu da belirtmemiz gerekir. Kanunlar tarafından belirlenen zamanaşımı süreleri hak düşürücü süreler olmaktadır. Yani geçerli boşanma davası sebebine bağlı belirlenen zamanaşımı süresi içinde, boşanma davası açılmazsa ilerleyen sürede bu sebebe bağlı olarak dava açılamaz.

Eşime Boşanma Davası Açmak İstiyorum

Boşanma davası açma süresi hakkında merak edilen bir soruda, davayı hangi tarafın açabileceği olmaktadır? Öncelikle belirtmek isteriz ki; boşanma davasının açılması için, gerekli zamanaşımı süresi, davanın açılma sebebi vb. pek çok unsur kanunen belirlenir. Fakat bu unsurların arasında kesinlikle kadın veya erkeğin dava açma hakkından bahsedilmez. Yani evlilik birliğini resmen sonlandırmak isteyen taraf, açılacak davanın uygunluk koşullarına göre dava açma hakkına sahiptir.

Boşanma davasının açılabilmesi için, öncelikle taraflar arasında yapılan anlaşmaya bağlı olarak hangi dava türünün başlatılacağı belirlenmelidir. Örneğin; taraflar evlilik birliğinde kanunen belirlenen süreyi doldurduysa, boşanmayı istiyorlarsa ve boşanmaya dair oluşan taleplerde anlaşabiliyorlarsa, anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Bu unsurlara uygunluk sağlanamıyorsa da, çekişmeli boşanma davası başlatılabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Boşanma davası açma süresi kadar araştırılan bir konuda, dava süreçlerinin ne kadar sürdüğüdür. Öncelikle belirtmek isteriz ki; boşanma davası sürecini avukat eşliğinde ilerletirseniz, bu süreç hem daha kısa sürede sonuçlanır hem de hak kaybı yaşanması önlenir. Avukatsız ilerletilen davalarda, mahkeme süreci daha uzun sürmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası, avukat eşliğinde ilerletildiği zaman ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanırken, avukatsız ilerletilen durumlarda dava süreci ortalama 6 ay içerisinde sonuçlanır. Çekişmeli boşanma davası avukat eşliğinde ilerletilirse ortalama 1,5 yıl sürer. Fakat avukatsız şekilde ilerletilen çekişmeli boşanma davası ortalama 3 yılda sonuçlanır. Bu sürelere; adli tatil, davanın reddedilmesi, boşanmaya itiraz vb. etkenlerde eklenirse süre daha uzun olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir