Ana sayfa » Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargısı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargısı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargısı

Avrupa insan hakları mahkemesi yargısı nasıl olmaktadır? Bu mahkemedeki yargı sistemi, çekişmeli yargı sistemine uygundur. İncelemelerin büyük kısmı yazılı şekilde ilerlemektedir. Dava görülmeleri daha azdır ve halka açık şekilde yapılmaktadır. Fakat belli başlı koşullarda davalar halka kapalı şekilde ilerlemektedir.

Kişiler Avrupa insan hakları mahkemesine kendileri başvuru yapabileceği gibi vekil avukatları aracılığıyla da başvuruda bulunma hakkına sahiptirler. Fakat başvuru dilekçesi hükümete komünike edileceği için avukat tarafından temsil edilmeleri gerekmektedir.

Avrupa konseyi, avukatla çalışma yapacak maddi gücü olmayanlar için adli yardım sistemini de kabul etmiştir. Fakat adli yardımdan yararlanılabilmesi için uygunluk şartlarının gerçekliğinin ispat edilmesi gerekmektedir.

Büyükçekmece Avukat

Avrupa insan hakları mahkemesi yargısı hakkında detaylı görüşme sağlamak için Büyükçekmece avukat ile görüşe sağlayabilirsiniz. Büyükçekmece avukat olarak faaliyet alanlarımızdan biri de, gayrimenkul hukuku olmaktadır.

Gayrimenkul hukuku avukatı, taşınmazlarla ilgili ortaya çıkan anlaşmazlıkların giderilmesinde görev alır. Gayrimenkul; arsa, tarla, ev, bina, arazi vb. alanların niteliklerine sahip olan ve üzerinde yapılaşma vb. diğer düzenlemelerin yapılabildiği nitelikteki unsurlardır.

Gayrimenkul avukatı; mal sahibi, kiracı, inşaat firması ve yetkilileri, mühendis, mimar, gayrimenkul yatırımcısı ve planlamacılara vekillik yapabilme yetkisine sahiptir. Taşınmaza dair olan bütün etkenlerde işlem yapılmadan önce gayrimenkul avukatından danışmanlık alınması tavsiye edilmektedir. Çünkü yapılacak işlemdeki eksiklik veya hata, başkasının hak mahrumiyeti yaşamasına neden olabileceği gibi işlem yapan kişinin de mağduriyet yaşamasına neden olabilir.

Büyükçekmece Gayrimenkul Avukatı

Avrupa insan hakları mahkemesi yargısı başlıklı yazımıza, gayrimenkul hukuku kapsamında bilgiler vererek devam edeceğiz. Gayrimenkul hukuku avukatı, taşınmazlara dair yaşanılan uyumsuzlukların çözümünde görev alır. Ayrıca bu alanda görev yapan avukatlar, kentsel dönüşüm hukuku olarak bilinen alanda da yer alma yetkisine sahiptirler.

Gayrimenkul avukatının görev aldığı bazı dava konuları şu şekildedir;

  • Kentsel dönüşüme bağlı sorunların giderilmesi
  • Kiracı tahliye davası
  • Tapu iptal davası
  • Tapu tescil davası
  • Men-i müdahale davası
  • Kira alacaklarının tahsili
  • Tasarrufun iptali davaları
  • İpotek tesisi ve terkini davası
  • İzale-i şüyu davası

Yukarıda belirttiğimiz en temel davalar içinde kanunlarımıza en yeni eklenen terim, kentsel dönüşüm olmaktadır. Kentsel dönüşüm içeriğinde; yapısal bozukluk ve eskilik nedeniyle yenilenmesi veya yıkılıp yeniden yapılması gereken yapılardan bahsedilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir