Ana sayfa » Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları
Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Esenyurt avukat tarafından hazırlanan yazımızda, anlaşmalı boşanma davası şartları konusunda ve dava sürecine dair bilgilendirme yapacağız. Türk medeni kanunu madde 166/3 kapsamında anlaşmalı boşanma davasından bahsedilmiştir.

166/3 madde içeriği şu şekildedir; Evlilik birliği en az bir yıl sürmüşse, eşlerin birlikte başvurması veya bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi durumunda, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilmesi için, hâkimin her iki tarafı da dinleyerek iradelerinin serbest şekilde açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçlarıyla, çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun olarak kabul etmesi şarttır. Hâkim, her iki tarafın ve çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurarak anlaşma içeriğinde gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca kabul edilmesinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Anlaşmalı boşanma davası şartları nelerdir sorusunun yanıtını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Taraflar en az 1 yıldır evlilik birliği içerisinde olmalıdır
  • Her iki taraf da boşanmayı kabul etmeli
  • Taraflar boşanmanın maddi sonuçlarında anlaşma sağlamalıdır (Tazminat, nafaka, mal paylaşımı vb.)
  • Taraflar boşanmanın manevi sonuçlarında anlaşma sağlamalıdır (Müşterek çocuğun velayeti, soyadı kullanımı vb.)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm hususlarda anlaşma sağlayan taraflar, anlaşma protokolü düzenlemesini de bu doğrultuda hazırlar veya vekil avukatları varsa bu düzenlemeyi avukat yapar. Hazırlanan protokol taraflarca imzalanır ve protokole bağlı şekilde anlaşmalı boşanma davası dilekçesi düzenlenir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma davası şartları konusunda hem fikir olan taraflar için protokol düzenlemesi yapılmalıdır. Anlaşmalı boşanma davası protokolü dikkatle ve titizlikle hazırlanmalıdır. Çünkü boşanmanın kesinleşmesiyle birlikte, protokole bağlı olan konuların pek çoğunda değişiklik yapılamaz. Bu sebeple protokol içerisinde yer alan tüm maddeler detay belirtilerek düzenlenmelidir.

Protokolde hata yapılmaması için detay verilmesi çok önemlidir. Örneğin; Nafaka ödemesi yapılacaksa; alınan nafakanın aylık ödemesi, nafaka ödemesinin para cinsi, nafakanın yıllık artışı vb. detayları mutlaka belirtilmelidir.

Anlaşmalı boşanma davası sonrasında protokolde çok nadir değişiklik yapılabilir. Değişiklik talebi oluşturabilecek konulardan biri, velayet hakkıdır. Örneğin; protokole göre velayet hakkına sahip olan taraf, çocuğun menfaatlerini düşünmeyecek davranışlarda bulunursa veya çocuğun hayatında bu yönde değişiklikler yaparsa, diğer taraf velayet hakkının değişmesini talep edebilir. Velayet hakkını almak isteyen taraf, velayetin değiştirilmesi davası açmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir