Ana sayfa » Anayasa Yargısı ve Anayasa Mahkemesi
Anayasa Yargısı Ve Anayasa Mahkemesi

Anayasa Yargısı ve Anayasa Mahkemesi

Anayasa yargısı ve anayasa mahkemesi terimleri ne anlama gelmektedir? Anayasa yargısı; Yargısal denetim sistemidir. Bu sistemin en temel amacı, hukuk sistemindeki alt düzeyde yer alan kuralların anayasaya uygunluğunu ve anayasanın bağlayıcı özelliğinin oluşturulmasıdır. Anayasa yargısı tarafından oluşturulan denetimin yargısal yetkilisi de anayasa mahkemesi olmaktadır.

Anayasanın 146-153 maddeleri arasında yapılan düzenlemeye göre, anayasa mahkemesi yüksek mahkeme olarak belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinde ilk anayasa mahkemesi 1961 anayasasıyla kurulmuştur.

Anayasa mahkemesi üyeleri, Cumhurbaşkanı ve TBMM kararıyla seçilmektedir. Türkiye’de anayasa mahkemesinde on beş üye olmaktadır. Anayasa mahkemesinde görevli olan üyeler, buradaki asli görevlerinin haricinde resmi ya da özel olarak görev alma yetkileri yoktur.

Beylikdüzü Avukat

Anayasa yargısı ve anayasa mahkemesi terimlerini açıkladıktan sonra, hukuk büromuz ve faaliyetlerimizle ilgili bilgiler vermeye devam edeceğiz. Hukuk büromuz mağduriyet yaşadığını düşünen kişilerle ilk olarak, bire bir görüşmeler yapar ve mağduriyet yaşanmasına neden olan bütün vakıaları detaylandırır.

Hukuk büromuzla yapılan bütün görüşmeler gizlilik kanunları kapsamında gerçekleşmektedir. Yani görüşme bilgileri kesinlikle bir başka kişiye verilmez. Yapılan görüşme sonrasında, müvekkile en uygun olan yön haritası belirlenir ve yapılan anlaşma sonrasında hukuki süreç başlatılır.

Hukuki dava süreçleri, müvekkiller açısından yıpratıcı süreç olabilir. Avukatın buradaki en temel görevi de, mağduriyet yaşayan müvekkilin tüm haklarını savunarak hak iadelerini aynen geri almaktır. Avukatlar, almış oldukları eğitim ve geliştirmiş oldukları meslek hayatlarından dolayı, müvekkillerinin haklarını titiz çalışmalarla koruma altına almayı bilen kişilerdir.

Beylikdüzü Boşanma Avukatı

Anayasa yargısı ve anayasa mahkemesi başlıklı yazımıza devam ederken, boşanma davaları hakkında bilgilendirme yapacağız. Türk medeni hukuku kanunlarına göre yasal olan her evliliğin sonlandırılma hakkı vardır. Fakat bu sonlandırılmanın yapılabilmesi için kanunlarında uygun görüldüğü şekilde boşanma davası açılmalıdır.

Boşanma davaları, anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma davası şeklinde açılabilir. Davanın açılma şekli tamamen tarafların evlilik birliğinde geçirdiği süreye ve aralarında yapmış oldukları anlaşmaya bağlıdır.

Boşanmanın maddi ve manevi sonuçları vardır. Bu sebepten dolayı da kişiler boşanma davası açmadan önce mutlaka tüm haklarını öğrenmelidir. Süreçte hak kaybı yaşanmasından sonra, yaşanılan hak kaybının telafisi kesinlikle olamayacağı gibi telafisi olan hakların iade alınması içinde yeniden hukuki bir sürecin başlatılmasıyla olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir