Ana sayfa » Aldatmada Tazminat Miktarı
Aldatmada Tazminat Miktarı

Aldatmada Tazminat Miktarı

Aldatmada tazminat miktarı nasıl belirlenir? Büyükçekmece avukat tarafından hazırlanan yazı içeriğimizde aldatmaya dair açılabilecek boşanma davasından ve bu dava sonucunda alınabilecek olan tazminat miktarından bahsedeceğiz.
Evlilik birliğinin yükümlülüklerinden biri de, sadakat kuralıdır. Her iki tarafta evlilik birliği devam ettiği sürece, sadakat yükümlülüğüne uygun şekilde davranmalıdırlar. Taraflardan biri yükümlülük kurallarını ihlal ederse, diğer tarafın “Zina nedeniyle boşanma davası” açma hakkı meydana gelir.
Zina sebebi ile boşanma davası açılırken; zaman aşımı süresi, af kapsamı, yetkili mahkeme, görevli mahkeme vb. diğer bilgiler dikkate alınmalıdır. Türk medeni kanunu kapsamına göre iş bu dava avukat eşliğinde ilerletilebileceği gibi avukatsız şekilde de ilerletilebilmektedir.

Aldatma (Zina) Sebebiyle Boşanma Davası

Aldatmada tazminat miktarı belirlenebilmesi için, öncelikle kanun kapsamına uygun şekilde açılan boşanma davasının varlığından söz edilebilmelidir. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; davayı açan davacı taraf, zinanın varlığını delil ve şahit eşliğinde ispat edebilmelidir. Mahkemede zina ispat edilmezse ne boşanma nede tazminat alma gerçekleşebilir.
Zinanın varlığından söz edilebilmesi için cinsel ilişkinin istek üzerine yaşanmış olması gerekir. Tecavüz, taciz vb. diğer davranışlar zina olarak nitelendirilemez. Cinsel ilişkinin karşı cins ya da hem cinsle yaşanmış olması, zinanın gerçekleşmesinde bir farklılık oluşturmaz. Yani her iki durumda da zinanın gerçekliği kabul edilir.
Ayrıca; gece geç saatlerde zorunluluk olmadığı halde evde yalnızken eve karşı cinsten başkasının alınması, geceyi zorunluluk olmamasına rağmen karşı cinsin evinde geçirmek, geceyi karşı cinsle otel odasında geçirmek, müstehcen fotoğrafların varlığı gibi durumlarda zina sayılabilmektedir.

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder

Aldatmada tazminat miktarı, hâkim tarafından belirlenir. Tazminat miktarı belirlenirken bazı unsurlar göz önünde bulundurulur. Bunlara örnek verecek olursak;
  • Tarafların maddi gelir ve gider düzeyleri
  • Aldatılan eşin yaşamış olduğu ruhsal rahatsızlıklar
  • Aldatılan eşin yaşamış olduğu ve yaşaması muhtemel olan maddi kayıplar
  • Diğerleri
Zina sebebi ile açılan boşanma davasında zinanın ispat edilmesiyle birlikte, mal paylaşımında da bazı değişiklikler yaşanabilir. Mahkemeye yapılan zinanın ispatı ile birlikte mallar eşler arasında yarı yarıya oranında değil de, aldatılan eşe daha fazla mal verilmesiyle de sonuçlanabilir. Tabii bu şekilde mal paylaşımının yapılmasında; ispat, kusur oranı, hâkimin takdir yetkisi vb. diğer unsurlarda önem teşkil etmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir